25 Jun 2021

Ako zotrvať vo firme 24 rokov tak, aby vás to bavilo?

Juraj Jurčík from Generali Poistovna a.s.

Sú dni, ktoré zmenia váš život a udajú smer, akým sa bude uberať… Jedným z takých dní pre mňa bol deň, keď som nastúpil do Generali. Bol apríl 1997, mal som 20 rokov a kvôli nástupu do práce som meškal do školy na prednášku. Bol som mladý, plný nových nápadov a plánov, ako ich zrealizovať. Nevedel som, čo ma v nasledujúcich rokoch čaká, no vnútorne som cítil, že svoj život chcem prepojiť so silnou značkou a svojou prácou prispievať k zlepšovaniu životov iných. V ten aprílový deň som ani len netušil, čo všetko v Generali zažijem, že dokážem pre jednu firmu pracovať tak dlho s pocitom, že ma to neustále baví a posúva vpred. A že s niektorými ľuďmi budem pracovať až doteraz.

Možno sa pýtate, ako je možné, že ma aj po viac ako 20-tich rokoch moja práca stále baví a napĺňa. V čom stále tkvie moja chuť pracovať pre Generali. Možno sa niektorým dokonca natíska pocit, že po toľkých rokoch v jednej spoločnosti to už musí byť nuda. V Generali som sa však od začiatku nenudil ani jediný deň. Každý deň bol pre mňa novou výzvou, ako robiť veci lepšie a posunúť tak našu poisťovňu vpred. A zarovno s ňou som sa vpred posúval aj ja.

Mojou životnou motiváciou a motorom je transformácia. Počas tých 24 rokov sme sa zmenili ja aj Generali. Mladý neskúsený brigádnik postupne zisťoval, ako chutí svet programovania a účtovníctva, financií a ich riadenia, ale aj to, aké čaro v sebe skrýva obchod. Dnes mám tú česť viesť na Slovensku skvelý tím ľudí v spoločnosti, ktorá vyrástla spolu so mnou a ktorá sa, podobne ako ja, zmenila z malej poisťovne na úspešného dynamického hráča.

Hovorí sa, že dôležitá je cesta a nie cieľ. A s Generali sme za 24 rokov toho prešli celkom dosť, pričom náš cieľ máme vždy jasne vytýčený. Nikdy však nezabudnem na môj prvý veľký projekt, ktorým bola implementácia systému SAP na Slovensku. Práve tento projekt ma naučil, že je veľmi dobré a efektívne spojiť v jednej osobe rôzne kompetencie – ako napríklad programovanie a účtovníctvo. A toho dôkazom som aj ja sám. Mimochodom, naša učtáreň doteraz používa moje vlastnoručne nakódované programy . Samozrejme, nasledovalo mnoho ďalších náročných a úspešných projektov, avšak ten prvý „SAPácky“ má v mojom srdci špeciálne miesto.

K správnej transformácii však nepatria len úspechy. Ak chcete naozaj rásť, je potrebné zažiť aj náročné obdobia a neúspechy. Práve tie nás posúvajú vpred. Tieto lekcie sú síce tvrdé, ale s odstupom času za ne budete vďačný. Áno, aj ja a Generali sme niečo také zažili, avšak ani jeden z nás nestratil chuť zotrvať a ísť ďalej. Práve jedným z dôležitých momentov v Generali je možnosť prichádzať s novými nápadmi a riešeniami a niekedy ich jednoducho vyskúšať.  Toto je to, čo nám pomáha rásť a byť iní – zvedavosť, vášeň, otvorená myseľ. Samozrejme, aj ochota a schopnosť riskovať a postaviť sa veciam čelom. Vedieť si úprimne povedať „Tak toto nevyšlo.“ a poučiť sa z chýb.

Naša firma jednoducho predstavuje ten správny mix RED prístupu, tímového ducha, inovácií a úspechov. To je to, čo tvorí správne základy môjho Generali sveta, v ktorom žijem už 24 rokov a verím, že touto cestou spoločnej transformácie budeme kráčať aj naďalej.